us English

[Filiala Prahova - Ploiești] Simpozionul Național „150 de ani de învățământ românesc”

septembrie 23rd, 2014 | Postat in Activități științifice ale filialelor

Cunoscând preocupările în domeniul educațional şi apreciind prestigiul dumneavoastră profesional,

Colegiul Național „I. L. Caragiale” Ploiești,

Inspectoratul Școlar, Prahova,

Casa Corpului Didactic, Prahova,

Societatea de Științe Istorice-Filiala Prahova,

Casa de Cultură „I. L. Caragiale” Ploiești

au plăcerea de a vă invita să participați în data de 3 noiembrie 2014

la Simpozionul Național cu tema:

„150 de ani de învățământ românesc”

ARGUMENT

Anul acesta, în noiembrie aniversăm 150 de ani de când a fost înființată unitatea noastră școlară. La început a fost gimnaziul de băieți care apoi a devenit liceu și a primit numele de „Sfinții Petru și Pavel”. În 1952 a primit numele de Liceul „I. L. Caragiale” și în 1997 a primit titlul de Colegiu. Suntem cea mai veche unitate școlară din județ și una din cele mai prestigioase din țară prin personalitățile care au absolvit școala noastră, prin profesorii care au activat aici, prin cei care activează și prin mulți dintre elevii noștri. Spiritul caragialist a ajuns pe toate meridianele lumii datorită absolvenților din ultimii 10 ani. În acest context vă propunem acest simpozion care să celebreze valori școlare din întreaga țară.

Simpozionul se vrea a fi o masă rotundă, un mijloc de întâlnire a cadrelor didactice din învățământul prahovean şi din întreaga țară, reprezentând un bun prilej pentru promovarea şi diseminarea propriilor culturi organizaționale, a tradițiilor, a personalităților care au activat sau au absolvit școlile lor, a rezultatelor obținute și a performanțelor. De aceea vă invităm să participați cu lucrări referitoare la personalitățile școlilor dvs., la momentele deosebite din istoria dvs. sau la performanțele pe care le-ați obținut.

 

SCOP: Conștientizarea actorilor implicați în realizarea actului educațional de necesitatea cunoașterii culturii organizaționale pentru stabilirea de noi modele și pentru creșterea atașamentului elevilor față de școală.

OBIECTIVE

  • Creșterea calității actului educativ;
  • Promovarea culturii organizaționale;
  • Cunoașterea personalităților care pot deveni modele pentru tânăra generație;
  • Popularizarea rezultatelor remarcabile ale elevilor și profesorilor;
  • Îmbunătățirea relațiilor de colaborare, cooperare între toți factorii implicați în formarea şi dezvoltarea tinerei generații.

 

GRUP ŢINTĂ: Cadre didactice de diferite specialități.

LOC DE DESFĂŞURARE: Colegiul Național „I. L. Caragiale” Ploiești

ACTIVITĂŢI: susținerea în plen a lucrărilor participanților, citirea celor trimise on-line și publicarea acestora într-un volum în format digital, cu ISBN.

ORGANIZATORI

Colegiul Național „I. L. Caragiale” Ploiești

Inspectoratul Şcolar Prahova

Casa Corpului Didactic Prahova

Societatea de Științe Istorice-Filiala Prahova

Casa de Cultură „I. L. Caragiale” Ploiești

DATA: 3 noiembrie 2014

Lasă un răspuns