us English
 

Conferinţa Naţională a Profesorilor de Istorie – Program final

iulie 10th, 2018 | Postat in Uncategorized

PROGRAM FINAL

Conferinţa Naţională a Profesorilor de Istorie

 

Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Istorie

12-14 iulie 2018

 

Joi, 12 iulie 2018

9.00 – 15.00:Sosirea participanților -Complexul Studenţesc „Leu”

 

15.00-16.00:Înregistrarea participanţilor– Universitatea din București, Facultatea de Istorie, etaj I

 

16.00-18.00:Festivitatea de deschidere, urmată deConferința inaugurală „Meseria de profesor de istorie, astăzi”, susţinută de către acad. prof. univ. dr. Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române – Facultatea de Istorie, Amfiteatrul Nicolae Iorga, etaj I

 

18.30:Cina Casa Universitarilor

 

Vineri, 13 iulie 2018

8.00- 8.30:Micul dejun - Complexul Studenţesc „Leu”

9.00-12.15:Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (I-IV)– Universitatea din București, Facultatea de Istorie

9.00-10.30: Secţiunea I (etaj II, sala 206) Diplomaţie şi război (moderatori: Ion Bucur, Universitatea din București, Facultatea de Istorie; Ioana Rieber, S.Ș.I.R., filiala București)

Mariana Ana Bulmez (Bucureşti), Relațiile diplomatice româno-ruse în timpul neutralității (1914-1916)

Elena Ichim (S.Ș.I.R., filiala Teleorman), 102 de ani de la eroicele lupte desfăşurate la Zimnicea, gara Ulmuleţ şi Şoimul

Elena Baciu (S.Ș.I.R., filiala Bacău), Rezistență și eroism în Valea Trotușului (1916-1918)

Sorin Ştefan Iovan (S.Ș.I.R., filiala Ploieşti), Bătălia de la Mărăşeşti (24iulie/6august1917-21 august/3septembrie 1917)

Cornel Mărculescu (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Corpul 6 Armată şi eliberarea Basarabiei (ianuarie – aprilie 1918)

 

9.00-10.30: Secţiunea II (etaj II, sala 207) Relaţia civili-militari în timpul Marelui Război (moderatori: Carol Căpiță, Universitatea din București, Facultatea de Istorie; Cristina Ilincuța, S.Ș.I.R., filiala Câmpina)

Ion Dumitraşcu (S.Ș.I.R., filiala Braşov), Cele 40 de zile

Dragomir Silviu Bertoni (S.Ș.I.R., filiala Dolj), Oltenia în vreme de război. Aspecte privind jaful, distrugerile și abuzurile din timpul ocupației străine (1916-1918)

Nicolae-Gabriel Sarcină (S.Ș.I.R., filiala Gorj), Mărturii despre județul Gorj în Primul Război Mondial. Documente (1916-1919)

Victor Gabriel Osăceanu (S.Ș.I.R., filiala Teleorman), Germanofilii și regimul de ocupație al Puterilor Centrale

Angelica Necşulea (S.Ș.I.R., filiala Gorj), Eroi în Războiul pentru Întregire Națională: Victor Popescu

 

10.30-10.45: Pauză de cafea

 

10.45-12.15: Secţiunea III (etaj II, sala 206) Viaţă cotidiană în teritoriul ocupat de Puterile Centrale (moderatori:Daniel Hrenciuc, S.Ș.I.R., filiala Suceava; Gabriel Stan, S.Ș.I.R., filiala Bucureşti)

Antonel Urse (S.Ș.I.R., filiala Brăila), Supraviețuire şi rezistență. Pagini din cotidianul brăilean în timpul Marelui Război

Mirela Cârstea (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Aspecte inedite din istoria oraşului Târgovişte sub ocupaţie germană în Primul Război Mondial (1916-1918)

Carmen Veronica Băjenaru (S.Ș.I.R., filiala Ploieşti), Ploieştiul şi ploieştenii în timpul Primului Război Mondial (1916-1918)

Cristina Ilincuţa(S.Ș.I.R., filiala Câmpina), Viață militară și socială în Comarnic în timpul Marele Război

Marian Curculescu (S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa), Mentalităţi colective în România la sfârşitul Primului Război

 

 

10.45-12.15: Secţiunea IV (etaj II, sala 207) – România şi românii în Moldova neocupată (moderatori: Serinela Pintilie, S.Ș.I.R., filiala Iași; Marcel Proca, S.Ș.I.R. filiala Bârlad)

Camelia Sandu (S.Ș.I.R., filiala Vrancea), Civilii din județul Putna și Marele Război

Nicoleta Zărnescu, Cristian Ochiană (S.Ș.I.R., filiala Bacău), Judeţul Bacău în timpul Primului Război Mondial. Efectele războiului asupra populaţiei

Iuliana Brătescu (S.Ș.I.R., filiala Iaşi), Transformări urbanistice și sociale în Iașii anilor 1916-1917. Memorii concurente

Mihai Adafini (S.Ș.I.R., filiala Vrancea), Contribuția locuitorilor din orașul Panciu la făurirea și apărarea României Mari (14 august 1916 – 4 august 1919)

Adrian Ilie Aichimioaie (Bucureşti), Bogați și săraci în spatele frontului. Viziuni diferite ale dezastrului suportat în timpul războiului

 

12.30-13.30: Vizită la Muzeul Băncii Naţionale a României

 

14.00-15.00:Masa de prânz – Cantina Universității din București, Rectorat

 

15.30-17.00:Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (V-VI)– Universitatea din București, Facultatea de Istorie

 

Secţiunea V (etaj II, sala 206) Crearea României Mari (moderatori: Bogdan Teodorescu, S.Ș.I.R., Antonel Urse, S.Ș.I.R., filiala Brăila)

Victor Boghean (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Unirea Basarabiei cu România

Daniel Hrenciuc (S.Ș.I.R., filiala Suceava), Iancu Flondor și Unirea Bucovinei cu Regatul Român (15/28 noiembrie 1918). Contribuții

Gabriel Stan (S.Ș.I.R., filiala Bucureşti), Republica Bănățeană

Dumitru Tomoni (S.Ș.I.R., filiala Lugoj), Bănăţeni spre Alba Iulia

Horaţiu Suciu (S.Ș.I.R., filiala Timiş), Unirea din 1918 reflectată în publicația „Drapelul” din Lugoj

 

Secţiunea VI (etaj II, sala 207) - Destine individuale şi colective în timpul şi după Marele Război (moderatori: Carmen Veronica Băjenaru, S.Ș.I.R., filiala Ploiești; Ovidiu Bozgan, Universitatea din București, Facultatea de Istorie)

Ana Preda-Tudor (S.Ș.I.R., filiala Buzău), Despre eroi și eroism

Elena Diana Spiridon(Asociaţia Profesorilor de Istorie „Clio” Neamţ), Preoții militari implicați în Primul Război Mondial

Ionel Budu (S.Ș.I.R., filiala Călăraşi), Contribuția călărășenilor la făurirea marelui ideal al Unirii

Claudia Barabaş-Laszlo (S.Ș.I.R., filiala Cluj), Alexandru Lupeanu Melin în vâltoarea primei conflagraţii mondiale şi în făurirea României Mari (1914-1918)

Iulian Cătălin Nechifor (S.Ș.I.R., filiala Botoşani), Alexandru D. Faliboga – Un destin tragic

 

17.00-17.15: Pauză de cafea

 

17.15-18.30: Dezbatere: Disciplina Istorie, azi și mâine

 

19.00: Cina Casa Universitarilor

 

Sâmbătă, 14 iulie 2018

9.00-12.00: Desfășurarea lucrărilor pe secțiuni (VII-X)– Universitatea din București, Facultatea de Istorie

 

9.00-10.30:Secţiunea VII(etaj II, sala 206) Societate şi cultură (moderatori: Mihai Adafini, S.Ș.I.R., filiala Vrancea; Victor Gabriel Osăceanu, S.Ș.I.R. filiala Teleorman)

Cornel Maria (S.Ș.I.R., filiala Sibiu), Tipografia Barth şi unitatea culturală a românilor

Camelia Beatrice Ispas (Bucureşti), Activitatea societăţilor culturale (1914-1918)

Marina Violeta Constantinescu (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Rolul Bisericii Ortodoxe Române în realizarea Marii Uniri

Bogdan Teodorescu (secretar general al S.Ș.I.R.), Școala și societatea în România anului 1918

Gabriela Avram (Bucureşti), Prolegomene cu privire la crearea discursului identitar în România anului 1918

 

9.00-10.30:Secţiunea VIII (etaj II, sala 207) Memorialistică, imagini, monumente (moderatori: Angelica Necșulea, S.Ș.I.R., filiala Gorj; Dumitru Tomoni, S.Ș.I.R. filiala Lugoj)

Oltea Răşcanu Grămăticu (S.Ș.I.R., filiala Bârlad), Opoziţie şi putere în vremuri de război. Memoriile lui Theodor Emandi (1917-1919)

Serinela Pintilie (S.Ș.I.R., filiala Iaşi), Drama războiului în memorialistica feminină. Lady [Dorothy Katherine] Kennard în vremea refugiului la Iași (1917)

Vasile Şandor (S.Ș.I.R., filiala Mureş), Unirea Basarabiei cu România din perspectiva memorialisticii vremii

Alexandru Mănescu (S.Ș.I.R., filiala Dolj), Monumente doljene – mărturii ale luptei pentru realizarea dezideratului unității naționale

Vasile Pascu (Bucureşti), România și Marele Război în imagini

 

10.30-10.45: Pauză de cafea

 

10.45-12.00:Secţiunea IX (etaj II, sala 206) Casa Regală a României: rol, misiuni, percepții în societate privind participarea în război și negocieri diplomatice (moderatori: Marian Curculescu, S.Ș.I.R., filiala Dâmboviţa; Ana Preda Tudor, S.Ș.I.R., filiala Buzău)

Gianina Băjenică (S.Ș.I.R., filiala Brăila), Conferința de Pace de la București, un succes istoric al diplomației române

Marcel Proca (S.Ș.I.R., filiala Bârlad), Prezenţa Marelui Cartier Regal şi a Suveranilor României la Zorleni (noiembrie 1916–martie 1917)

Maria Cristea-Stoea, Niculae Cristea (Bucureşti), Casa regală în mentalul colectiv al anilor 1914-1919

Ioana Rieber (S.Ș.I.R., filiala Bucureşti), Rolul regelui Ferdinand în încheierea Păcii de la București    

 

10.45-12.00:Secţiunea X (etaj II, sala 207) România şi românii după Primul Război Mondial (moderatori: Ion Dumitraşcu, S.Ș.I.R., filiala Brașov; Andrei Florin Sora, S.Ș.I.R., filiala București)

Constantin Bogoşel (S.Ș.I.R., filiala Mureş), Învățământul mureșean după Marea Unire

Emilena Irinela Tatu (S.Ș.I.R., filiala Buzău), Femeia din mediul urban în România, 1918-1928. Modă, obiceiuri, ambiental

Andrei Avram (Bucureşti), Premise ale sacralizării politicii – reflecții asupra participării României în Primul Război Mondial

Constantin Dinu (S.Ș.I.R., filiala Ilfov), Generația Marii Uniri exterminată în Gulag

 

12.00-13.00:Ceremonia de închidere- Facultatea de Istorie, Amfiteatrul „Vasile Pârvan”, etaj III

 

13.00-14.30: Masa de prânz

 

14.30:Plecarea participanților